BiH jedna od najpovoljnijih investicionih destinacija u EU: Zašto nema većih investicija?

draws golden building development concept

Kada bismo gledali indikatore koji se vežu za prenos kapitala, mogli bismo utvrditi da smo jedna od najpovoljnijih evropskih investicionih destinacija.

Investiranje u Bosnu i Hercegovinu je isplativo zbog niskog poreza na dobit od svega 10 odsto te toga što nema poreza na dividendu.

Zbog čega onda BiH nema većih investicija, postavlja se pitanje.

Agencija za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) i Vijeće stranih investitora BiH (FIC) u utorak su održali javnu diskusiju pod nazivom “Zašto (ne) investirati u Bosnu i Hercegovinu?”, okupivši predstavnike privrednog sektora, donosioca odluka, međunarodne zajednice, te domaće i strane investitore.

IZAZOVI ZA INVESTITORE

Diskusija se fokusirala na ključne izazove s kojima se investitori suočavaju, uključujući pravnu nesigurnost, složen regulatorni okvir, nedostatak kvalifikovane radne snage te zelenu tranziciju.

Marko Kubatlija, direktor FIPA, kazao je da će Agencija nastaviti aktivno da se bavi rješavanjem svih barijera i administrativnih problema s kojima se susreću investitori i svi oni koji ulažu u ovu zemlju.

“Pozivam investitore da nastave ulagati svoj kapital u BiH, jer prema zvaničnim podacima, 80 odsto investitora koji ulažu u ovu zemlju se vraća da reinvestira. Imamo šta da ponudimo”, naglasio je Kubatlija.

Sanja Miovčić, direktorica FIC-a, istakla je kako su članice ovog tijela oči i uši ove zemlje na terenu.

“Oni posjeduju informacije iz prve ruke o tome kako poslovno okruženje funkcioniše u praksi, koji su pozitivni aspekti, a koji problemi, te u kojoj mjeri i na koji način se zakonodavstvo primjenjuje. Ove informacije su izuzetno važne za sve donosioce odluka u Bosni i Hercegovini, jer je percepcija privrede o napredovanju reformi u različitim oblastima ključna, posebno s obzirom na kompleksnost i fragmentiranost našeg sistema”, navela je Miovčić.

Na konferenciji je rečeno da će se nastaviti raditi na stvaranju bolje investicione klime u BiH i daljem podsticanju produktivnog dijaloga sa pojedinim ministarstvima u vezi sa nekim od najznačajnijih zakona te jačanju saradnje između javnog i privatnog sektora.

“Investicije su ključni pokretač ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine, ali je nužno unaprijediti pravni i regulatorni okvir kako bi se stvorili uslovi za dugoročna i održiva ulaganja, te svakako intenzivirati dijalog sa predstavnicima vlasti”, rekli su organizatori konferencije.

INDIKATORI ZA PRENOS KAPITALA

Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da, kada bismo gledali indikatore koji se vežu za prenos kapitala, mogli bismo utvrditi da smo jedna od najpovoljnijih evropskih investicionih destinacija.

“Problem je što imamo i neke druge kriterijume koji određuju da li je zemlja dobra za investicionu djelatnost, tipa određeni politički, ekonomski i pravni rizici. Nažalost, još imamo izuzetnih problema u vezi s navedenim ili s percepcijom navedenog da se BiH percipira kao vrlo rizična zemlja za investiranje gdje se može doći u probleme i sa zakonom, i sa lokalnom administracijom. Na primjer, u Krivičnom zakonu FBiH još ima mogućnost da neko odgovara za zloupotrebu položaja iako je firma u privatnom vlasništvu, te može u zatvor zbog toga. Nijedan investitor zbog toga ne želi rizikovati i investirati. Tu je i pitanje državne imovine. Možemo reći da je politika jedan od najvećih problema zašto nemamo više investicija”, objasnio je Čavalić.

Akta.ba