Muftijstvo zeničko, Medžlis Islamske zajednice Zenica i Islamski pedagoški fakultet u Zenici sinoć su u Islamskom centru “Sulta Ahmed” organizovali promociju prvog cjelovitog Tefsira na bosanskom jeziku, autora Safveta Halilovića, Zeničanina sa adresom boravka u Visokom. Tefsir, koji se proteže kroz četiri toma i obuhvata više od 2.200 stranica, označen je kao kapitalno djelo za Bosnu, Bošnjake i islamsku zajednicu.
“Djelo koje večeras promoviramo ovdje u Zenici može se smatrati svojevrsnim događajem za ukupnu bosansko- hercegovačku kulturnu scenu i ovo će bez sumnje unijeti jednu novu energiju u našu bosansko- hercegovačku islamistiku, ali i otvoriti vrata i bolje uvide u Kur*anske sadržje i muslimanima i nemuslimanima. Ovo je projekat koji smo čekali 600 godina, jer se bosanski čovjek nije usudio ranije to uraditi i Bogu hvala da ga je uradio profesor Halilović, jer ima sve potrebne komponente i kompetencije, a nije lako tumačiti riječi Gospodara svemira cijelg koji se riječju obratio čovjeku, kazao je dr. Mustafa Prljača, jedan od promotora i recenzent Halilovićevog Tefsira, ujedno i savjetnik Reisu-l-uleme IZ BiH.
Muftija zenički, hafiz prof.dr. Mevludin Dizdarević, je naglasio istorijski aspekt pojave ovog djele jer, kako reče, u višestoljetnoj intelektualnoj istoriji Bosne i Bošnjaka prvi put imamo cjeloviti Tefsir kojeg je napisao naš bosanski autor, naš alim, Zeničanin, na krajnjem Zapadu gdje muslimani najzapadnije žive kao politička činjenica, a to su ona djela koja imaju potencijal da nadžive autora i da imaju trajnu vrijednost.
“Do sada su muslimani šireg balkanskog područja imali na raspolaganju prijevode tefsirskih djela kojeg su radili strani autori koji su živjeli daleko od naših geografskih i istorijskih prilika, a vršeći tefsirsko- medijacijsku ulogu, professor Halilović je, između ostalog, pokazao zavidno umjeće spuštanja kompleksnih usko- znanstvenih pitanja u sferu opće populacije, kazao je doc. dr. Nermin Neimarlija, jedan od promotora i urednik ovog izdanja, čiji je izdavač Islamski pedagoški fakultet u Zenici.
“Želja za pisanjem tefsira javila se u meni davno. Pored toga što je pisanje trajalo punih 11 godina, priprema za to je bila 30 godina, još iz vremena kada sam u drugom razredu Gazi Husrev- begove medrese u Sarajevu počeo učiti hifs Kur*ana i kada se javila želja za otkrivanjem Kur*anskih sadržaja. Poslije slijedi odlazak na Al- Azhar u Kairo, najsatriji islamski univerzitet koji je 1972. godine obilježio hiljadu godina postojanja, gdje sam završio osnovni studij tefsira- tumačenja Kur*ana, zatim magistrirao i doktorirao. Do 2013.godine su trajale intezivne pripreme, u Ramazanu te godine sam počeo, i evo završio sam ove, 2024.godine. Cilj je bio da se pruka Kur*ana učini razumljivom, da bude jasna, utemeljena, u primarnim izvorima islama, u intencijama šerijata, u našoj hanefisjkoj islamskoj bošnjačkoj tradiciji i da je ovovremena poruka Kur*ana, da se pomogne čovjeku da bude čovjek, jer živimo u vremenu raznih izazova, iskušenja i problema kada lahko gubinmo čovječnost kao osnovnu ljudsku osobinu. A poznato je da je Kur*an Allahov dž.š. vječni govor za sve ljude i sve generacije, kazao je autor Tefsira prof. Hlilović. Tokom stvaranja ovog djela konsultovao je i brojne savremene islamske učenjake i duboko analizirao klasičnu i savremenu literaturu na arapskom i drugim jezicima. (S.G.)