Be Ready projekat (UrBan hEat islands REsillience prepAreDness and mitigation strategy), koji ima za cilj jačanje otpornosti na urbane toplotne otoke širom Dunavskog regiona, nastavlja svoj dinamičan tok aktivnosti.
Grad Zenica, kao jedan od 10 partnerskih gradova, 18. septembra 2024. godine, organizovao je inicijalnu lokalnu radionicu na kojoj su prisustvovali ključni lokalni akteri, u svrhu aktivnog učestvovanja u izradi procjene negativnih efekata urbanih toplotnih otoka Zenice.
Radionica je okupila ključne lokalne aktere koji će u nastavku projektnih aktivnosti učestvovati u identifikaciji urbanih toplotnih otoka na području Grada Zenica. Na radionici je predstavljena projektna metodologija za izradu procjene i rizika Grada Zenica na negativne efekte toplotnih otoka. Metodologiju koja podrazumijeva četiri različita alata sa indikatorima predstavila je Barbara Mušič (Urbanistički institut Republike Slovenije). Također, učesnicima radionice su predstavljene konkretne aktivnosti koje Grad Zenica kontinuirano provodi za ublažavanje negativnih efekata toplotnih otoka kao i buduće projekte koji uključuju zelenu (vegetacija) i plavu (voda) infrastrukturu.
Projekat Be Ready je zvanično započeo u januaru ove godine, sufinansiran je sredstvima Interreg Dunavskog Programa sa ukupnim budžetom od 2.408.382,62 eura. Fokus projekta je na primjeni “zelene”, “bijela” i “plave” akupunkture koje kombinuju vegetaciju, materijale koji odbijaju sunčevu energiju te vodu kako bi se smanjili negativni efekti toplotnih otoka.
Grad Zenica, jedan od 19 partnera iz 12 zemalja koje predvodi Razvojna Agencija Sofije, aktivno učestvuje u projektu sa budžetom od 98.169,12 eura, doprinoseći lokalnim naporima u rješavanju izazova toplotnih otoka.
Više informacija o projektu možete pronaći na zvaničnoj web stranici ili Interreg Dunavskom Transnacionalnom Programu.