Na današnji dan, prije 41 godinu, preminuo je Josip Broz Tito doživotni predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i jedan od najvećih državnika u historiji balkanskih država.
Predsjednik države “bez ograničenja trajanja mandata” kako je to naznačeno u odluci 1953. godine, preminuo je u Ljubljani 4. maja 1980. godine, a njegova smrt decenijama kasnije je ostala kao personifikacija raspada jedne države, ali i sistema na kojem se i temeljila.
Iako je od smrti Josipa Broza Tita prošla 41 godina, sjećanje na “najvećeg sina naših naroda i narodnosti”, među građanima Bosne i Hercegovine, ali i cijelog Balkana i dalje nije izgubilo na značaju.
Generacije koje su odrastale u periodu vladavine Tita i dalje se sa sjetom prisjećaju “zlatnog” doba bivše Jugoslavije koje je obilježeno upravo njegovom vladavinom.
Period vladavine koji je faktički trajao od početka Drugog svjetskog rata, a formalno je ozvaničen 1953. godine kada je Tito zvanično i izabran za predsjednika Jugoslavije obilježile su brojne odluke koje su u tom periodu predstavljale prekretnice u razvoju tadašnje države bilo na vanjskom ili unutarnjem političkom i ekonomskom planu obnove države.
Vjerovatno najznačajnije jesu one vezane za hladnoratovski period i nesvrstavanje Jugoslavije u jedan od tada dva utvrđena bloka koja su predvodile Sjedinjene Američke Države i Sovjetski Savez.
Umjesto svrstavanja na stranu jedne svjetske sile, Tito je sa tada poznatim afričkim i azijskim liderima odlučio osnovati Pokret nesvrstanih koji je predstavljao svojevrsni odgovor na do tada utvrđene vojnopolitičke blokove.
Krajem sedamdesetih zbog narušenog zdravlja, Tito se već počeo povlačiti s političke scene Jugoslavije, a problemi sa zdravljem pogoršali su se 1980. godine te je Tito već u februaru te godine bio u komi na Kliničkom centru u Ljubljani.
Uprkos nadanjima kako će se zdravlje predsjednika poboljšati, crne prognoze su se ostvarile 4. maja 1980. godine kada su ljubljanski ljekari u 15:05 sati proglasili smrt predsjednika Jugoslavije.
Objava Titove smrti u medijima prekinula je televizijski program, a naročito su ostali upečatljivi nastupi tadašnjih TV spikera koji su sa suzama pročitali objavu o smrti Tita.
Sahrana Josipa Broza Tita koja je održana u Beogradu predstavljala je drugi najgledaniji događaj na televiziji u 20. stoljeću. Na ispraćaju predsjednika SFRJ prisustvovalo je 209 delegacija iz 127 zemalja svijeta što je definirano kao najveći ispraćaj jednog državnika u historiji.