Dječija, omladinska i lutkarska scena Bosanskog narodnog pozorišta Zenica i ove godine obilježava 20. novembar/studeni Međunarodni dan dječjih prava i rođendan UN-ove Konvencije o pravima djeteta, igrajući čak dvije predstave tim povodom u dva dana.
U srijedu, 20. novembra u 11 sati na Maloj sceni Bosanskog narodnog pozorišta Zenica bit će odigrana predstava „Talas hladnog vremena“ engleskog autora Čarlsa Veja i u režiji Miroljuba Mijatovića. Kako ističe reditelj, „'Talas hladnog vremena’ je dramski tekst o tišini koja je zavladala u selima. Na osnovu njega, gradili smo predstavu koja će govoriti o kulturi. O potrebi za umjetnošću koja nam sugeriše načine na koje možemo izraziti svoja osjećanja. O našim precima, o našim korijenima, o životu na selu. U ne tako dalekoj prošlosti na selu je radio veliki broj ljudi. I živio od poljoprivrede.
U posljednje vrijeme, ekonomske promjene u društvu dovele su do toga da je briga o poljoprivrednim imanjima, seoskim farmama, spala na jednu ili dvije osobe, najčešće starije, i onemoćale. Mnoge su farme postale izolovana mjesta. A nekada je na njima vrvjelo od života… Kultura ruralnih područja je bila živa, disala punim plućima. U našoj predstavi, jedna djevojčica, Holi, i njen „imaginarni prijatelj“, Tomos Trikmen, kreću u akciju obnove seoske kulture. Njihova nastojanja i istrajnost u nakani, vratila su stanovnicima farme, naročito njenim mrzovoljnim vlasnicima izgubljenu komunikativnost i duhovno zdravlje.“U predstavi igraju: Ermina Nišić, Adem Smailhodžić, Adna Hasanić i Anđela Ilić. Kostimografiju, scenografiju i izradu lutaka potpisuju Ena i Mensur Begičević.
Dan kasnije, u četvrtak, 21. novembra u 10 sati na Maloj sceni zeničkog BNP-a bit će odigrana predstava „Prodani smijeh“ reditelja Darka Kovačovskog. Predstava „Prodani smijeh“ nastala je prema motivima istoimenog romana Jamesa Krüssa i priča je o dječaku Timu, koji pada u iskušenje da proba svoj osmijeh.
U susretu sa starim gradskim Satom biva upozoren da je ugovor koji je sklopljen sa Vjetropirom nepovoljan za Tima i da je prevaren i iskorišten. Rađa se želja za povratkom prodanog osmijeha, ali se susreće sa još jednim iskušenjem, a to je vještica Ognjenoga. Ona skuplja dječije osmijehe kako bi ih iskoristila za svoje egoistočne ciljeve – dječiji osmjesi su njen eliksir mladosti. Scenografiju i kostimografiju ove predstave potpisuje Nađa Vasileva, a u predstavi igraju glumice i glumci iz ansambla BNP-a Zenica: Sabina Kulenović, Anđela Ilić, Ermina Kurevija, Siniša Vidović i Zlatan Školjić.
Deklaraciju o pravima djeteta usvojila je 1959. Generalna skupština UN-a, a trideset godina kasnije usvojena je i Konvencija o pravima djeteta čija je potpisnica i Republika Hrvatska. Od 20. novembra 1989. godine u cijelome se svijetu obilježava – Međunarodni dan dječjih prava. Potpisnici Konvencije o pravima djeteta teže razumijevanju, prihvatanju i općenitoj dobrobiti sve djece svijeta. Ovim danom se svake godine organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama potiču na poduzimanje konkretnijih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su djeca posebno osjetljiva skupina koja bezrezervno treba zaštitu i pažnju.